alexar1642 alexar1642
  • 12-09-2022
  • Physics
contestada

What is the weight, in n, of an object with a mass of 200 kg at a location where g = 9.6 m/s^2?

Respuesta :

Otras preguntas

what is the unit rate for $70 for 9 pizzas
HELPPPP!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! How did living in company towns make union membership more difficult for workers? a. Workers received free homes, food, and c
Which measurement is equivalent to 21 yd??
True or False: If the net force of an object is 0 N, the forces are considered unbalanced. (True) 2. Which of the following forces causes a feather to fall slo
What national policies did republicans pursue during the civil war and reconstruction to stimulate economic growth and consolidate a continental empire?
The Mohs scale is used to express which mineral property? A.luster B.color C.hardness
Seven pounds of grape cost $10.14 how much would 3 pounds cost?
Walden’s family is shopping for a reclining chair. The chair the family decided on has a retail price of $800 plus 5% sales tax at four stores. Each store is of
________ is the ability to see objects at a distance but not things that are close, while _________ is the ability to see close objects but not things that are
who is the narrator of To an Athlete Dying Young?